V času razsvetljenskih reform so se slovenske dežele gospodarsko, kulturno in politično okrepile. Vse spremembe so omogočile slovensko narodno prebujenje. Učni jezik v šolah je bil nemški. Veliko Slovencev je menilo, da slovenski jezik ni skromnejši in manj vreden od ostalih jezikov. Poudarjali so pomen slovenske kulture. Nastala so prva dela v slovenskem jeziku.

Baron ŽIGA ZOIS je bil lastnik fužin in je izhajal iz premožne družine. Zanimalo ga je naravoslovje. Znana je njegova zbirka mineralov. Bil je lastnik knjižnice v Ljubljani. Številnim slovenskim buditeljem je bil mentor in mecen – finančni podpornik. Izobražence, ki so se zbirali pri njem, imenujemo Zoisov krog.

VALENTIN VODNIK je bil duhovnik, pesnik in novinar. Izdajal je Lublanske novice (prvi časopis v slovenskem jeziku, 1797) ter napisal številne praktične knjige (kuharico in različne priročnike) in pratike. Bil je avtor prve samostojne slovenske pesniške zbirke Pesme za pokušino.

ANTON TOMAŽ LINHART je bil prvi slovenski dramatik. V slovenskem in nemškem jeziku sta znani njegovi veseloigri Županova Micka in Matiček se ženi. Bil je okrožni šolski nadzornik. Sestavil je tudi obsežno monografijo – nemško pisano prvo zgodovino južno slovanskega prostora v monarhiji.
Županova Micka (SLG Celje, po komediji Antona Tomaža Linharta, 2010)
Slovenci smo se začeli z razsvetljenstvom uveljavljati tudi na znanstvenih področjih. Jernej Kopitar je bil jezikoslovec in je napisal prvo slovensko znanstveno slovnico. Jurij Vega je bil fizik, astronom, topničar in matematik; ukvarjal se je z balistiko – vedo o gibanju izstrelkov, izračunavanjem mase planetov ter izboljšal računanje logaritmov.